OSCARY 2019

Jej królowa Anna to aktorski majstersztyk… Olivia Colman podbija świat!

Po Złotym Globie i nagrodzie BAFTA czas na Oscara!

Łukasz Kaliński 12 lutego 2019 14:44
Olivia Colman, Faworyta
Fot. Wiese/face to face/East News

– Nie wiem… A właściwie wiem, co chcę powiedzieć, zapisałam to sobie. Nie mogę tylko rozczytać – rozpoczęła swoją przemowę wyraźnie zdenerwowana Olivia Colman, dziękując za nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w musicalu lub komedii. Dzięki roli królowej Anny w wielokrotnie nagradzanej Faworycie Yorgosa Lanthimosa, na koncie brytyjskiej aktorki jest już nie tylko BAFTA, ale i Złoty Glob. A wkrótce kolekcja nagród może powiększyć się o Oscara. Olivia Colman jest faworyt(k)ą ceremonii, która odbędzie się już 24 lutego. Jeśli zdobędzie Oscara za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską, będzie miała okazję do powtórzenia swojego przemówienia, które przyniosło jej sympatię telewidzów na całym świecie. Tym razem przed wielomilionową widownią.

Olivia Colman – Faworyt(k)a

Przełom roku 2018-2019 to zdecydowanie najlepszy czas w zawodowej karierze tej cenionej aktorki telewizyjnej i filmowej. Deszcz nagród i wyróżnień, jaki spadł na Olivię Colman za rolę królowej Anny nie jest przypadkowy. Faworyta Lanthimosa dała jej niepowtarzalną okazję do tego, by zaprezentować cały wachlarz z bogatego repertuaru umiejętności. Schorowana i cierpiąca na depresję królowa pod wpływem uczucia zaczyna odżywać i brać władzę w swoje ręce. Manipulowana przez osoby z najbliższego otoczenia sama staje się manipulatorką w nieustannej grze, jaka toczy się pomiędzy trzema głównymi bohaterkami dramatu rozgrywającego się na królewskim dworze. Wszystkie z tych trzech ról znakomicie zagrane przez Colman, Emmę Stonę i Rachel Weisz to główna siła Faworyty. O czym zresztą pamięta sama Olivia Colman. Odbierając nagrodę BAFTA nie zapomniała o koleżankach z planu, co dobrze świadczy nie tylko o tym, jaką jest aktorką, ale przede wszystkim o tym, że sukces nie zawrócił jej w głowie. – To nagroda dla aktorki pierwszoplanowej, ale uważam, że wszystkie trzy jesteśmy tu pierwszoplanowe – podkreśliła skromnie. – Dlatego to nagroda dla całej naszej trójki. I choć jest na niej wygrawerowane tylko moje nazwisko, to później doskrobiemy na niej jeszcze wasze nazwiska.

Nagrody aktorskie za rolę królowej Anny to ukoronowanie dotychczasowej kariery Olivii Colman i świetna wróżba na najbliższą przyszłość. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jej pierwsza przygoda z najbardziej cenionymi nagrodami aktorskimi. Na koncie aktorki jest już m.in. Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym za serial Nocny recepcjonista (2016) oraz nominacja do BAFTY za najlepszy kobiecy występ telewizyjny w roli komediowej za serial Jak się robi olimpiadę? (2011). Za rolę w Nocnym recepcjoniście była również nominowana do nagrody Emmy. A jakie były zawodowe początki Olivii Colman, której fanką jest sama Meryl Streep?

Przypadkowa dziewczyna

Sarah Caroline Olivia Colman przyszła na świat w angielskim Norfolk 30 stycznia 1974 roku. Przyszła zdobywczyni Złotego Globu i nagrody BAFTA nie myślała o karierze aktorskiej. Choć po raz pierwszy wystąpiła na scenie w wieku szesnastu lat w szkolnym przedstawieniu The Prime of Miss Jean Brodie to swoją przyszłość wiązała ze szkołą. Kształcąc się na uniwersytecie w Cambridge na nauczycielkę, zupełnym przypadkiem związała się z amatorskim teatrem studenckim Footlights. Colman była przekonana, że bierze udział w castingu do Makbeta. Jak się okazało, trafiła do teatru słynącego z występów komików i satyryków młodego pokolenia. Pierwsze kroki stawiali w nim między innymi Graham Chapman, John Cleese, Hugh Laurie czy Emma Thompson. Aktorka nigdy nie żałowała takiego zrządzenia losu. – Nie przykładałam się do nauki. Byłabym okropną nauczycielką – przyznała w jednym z wywiadów.

Komediantka, detektyw, królowa

Po ukończeniu w 1999 roku szkoły teatralnej Bristol Old Vic, Olivia Colman zaczęła pojawiać się w drugoplanowych rolach w komediowych serialach telewizyjnych stacji BBC, ITV i Channel 4. Jej partnerami w wielu z nich byli poznani w Footlights David Mitchell, Robert Webb i Peter Serafinowicz. Emitowany od 2001 roku The Mitchell and Webb Situation, Look Around You (2002-2004), Peep Show (2003-2015) czy Zielone skrzydło (2004-2007) to tylko niektóre z nich. Głos Coleman można było usłyszeć również w audycjach radiowych BBC Radio 4, m.in. w radiowym sitcomie Hut 33, gdzie wcieliła się w postać Minki, polskiej sekretarki pracującej w słynnym Bletchey Park w trakcie II wojny światowej. Na koncie aktorki jest też gościnny udział w ukochanym przez widzów serialu Doktor Who, gdzie pojawiła się w odcinku The Eleventh Hour, w którym Matt Smith debiutował w roli Jedenastego Doktora.

Zmiana aktorskiego emploi przyszła w 2011 roku wraz z rolą w Tyranozaurze Paddy’ego Considine’a. Olivia Colman zagrała w nim rolę Hannah, mocno wierzącej pracownicy sklepu chrześcijańskiej organizacji charytatywnej. Przyniosła jej ona pierwszą z czterech w karierze nagród BIFA (British Independent Film Award) dla najlepszej aktorki. W tym samym roku Colman wcieliła się w postać córki Margaret Thatcher, Carol, w dramacie Żelazna dama. Właśnie tam wystąpiła u boku nagrodzonej Oscarem Meryl Streep, która zachwyciła się rolą młodszej koleżanki. Dwa lata później można ją było zobaczyć w roli detektyw sierżant Ellie Miller w hitowym serialu stacji ITV Broadchurch. Zakończone niespodziewanym rozwiązaniem śledztwo w sprawie zabójstwa młodego chłopca, które prowadziła w parze z detektywem Hardym (David Tennant), zapewniło serialowi ogromną popularność, a Colman rozpoznawalność na świecie. W kolejnych latach aktorka pojawiła się u boku Hugha Lauriego i Toma Hiddlestone’a w serialu Nocny recepcjonista, a także w roli królowej Elżbiety II w serialu The Crown. Była też panią Thénardier w telewizyjnej wersji Nędzników na podstawie powieści Victora Hugo.

W 2015 roku aktorka po raz pierwszy współpracowała z Yorgosem Lanthimosem, który w swoim filmie Lobster obsadził ją w roli kierowniczki pewnego specyficznego hotelu. Lanthimos nie zapomniał o utalentowanej aktorce. Trzy lata później zagrała u niego królową Annę w Faworycie. Reszta jest historią. 

Olivia Colman
Fot. Brett D. Cove / SplashNews.com/ East News

Olivia Colman, Faworyta
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!