Film Oficer i szpieg
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Film Oficer i szpieg zapewnił Romanowi Polańskiemu Srebrnego Lwa. O czym będzie?

Premiera już pod koniec 2019 roku!

Weronika Kostyra 9 września 2019 08:59
Film Oficer i szpieg
Fot. Materiały prasowe

Roman Polański otrzymał Srebrnego Lwa za film Oficer i szpieg! Nowy projekt wybitnego reżysera doceniono na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Polański pracował nad powstaniem Oficera... (oryginalny tytuł to J'accuse, fr. oskarżam) przez kilka lat. Przedstawia historię francuskiego oficera artylerii żydowskiego pochodzenia, Alfreda Dreyfusa, niesłusznie oskarżonego w 1894 roku o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Był to wówczas wielki skandal, ponieważ okazało się, że dowody zostały spreparowane.

O czym jest nowy film Romana Polańskiego?

Zdjęcia do filmu powstały we Francji od 26 listopada 2018 do 7 marca 2019 roku. Występują w nim francuskie gwiazdy takie jak: Jean Dujardin, Louis Garrel, żona reżysera Emmanuelle Seigner, Olivier Gourmet i Mathieu Amalric. To najdroższa francuska produkcja tego roku. Jej budżet wynosi ponad 25 milionów euro. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a scenografię stworzył, stały współpracownik Romana Polańskiego, Jean Rabasse. Muzykę skomponował zdobywca dwóch Oscarów Alexandre Desplat.

Scenariusz jest oparty na powieści Roberta Harrisa pt. Oficer i szpieg. Marie-Georges Picquart przyczynił się do uwolnienia Alfreda Dreyfusa skazanego na dożywocie za szpiegostwo i zesłanego do koloni karnej na Diabelskiej Wyspie w Gujanie. Więzień został zrehabilitowany dopiero po 12 latach. Oryginalny tytuł filmu odnosi się do listu Emila Zoli zatytułowanego J’accuse, który przyczynił się do uwolnienia Dreyfusa.

Roman Polański od dawna chciał opowiedzieć tę historię. Początkowo film miał nosić tytuł D. „Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykająca się spod kontroli Agencja Wywiadowcza, ukrywanie faktów przez rząd, wściekła prasa”, mówił reżyser.

Polska premiera filmu została zapowiedziana na 27 grudnia 2019 roku.  

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.