O NIEJ JEST GŁOŚNO

Siedem rzeczy, których nie wiesz o autorce „Harry’ego Pottera” i jej książkach!

To jedna z najbardziej wpływowych kobiet!

Roman Praszyński 31 lipca 2018 11:35
Rowling, J.K.Rowling, JK Rowling, Harry Potter
Fot. Getty Images

Gdyby nie Harry Potter, świat nie usłyszałby o brytyjskiej pisarce J.K. Rowling. Postać czarnowłosego czarodzieja w okularach zmieniła jej życie i odmieniła oblicze popkultury, a także przywróciła czytanie przez dzieci do łask. Pierwszy tom sagi został wydany już ponad 20 lat temu, a jego autorka kończy dzisiaj 53 lata. Przygotowaliśmy listę rzeczy, których najprawdopodobniej nie wiecie o Rowling i jej twórczości!

J.K.Rowling ciekawostki

1. W książce Harry Potter także obchodzi urodziny 31 lipca, tak jak autorka sagi. To ważna data, ponieważ to w dniu swoich 11 urodzin Harry dowiaduje się o swoim magicznym pochodzeniu.

2. Pierwszy tom, „Harry Potter i kamień filozoficzny” napisała na maszynie do pisania.

3. W 2017 roku majątek pisarki został wyceniony na 600 mln funtów. 400 milionów sprzedanych książek i cykl ekranizacji dał jej 197 miejsce na liście najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. W 2010 roku została uznana przez wydawców czołowych pism za najbardziej wpływową kobietę w na Wyspach.

4. Pociąg jest niezwykle ważny w życiu pisarki. W 1990 roku w spóźnionym pociągu z Manchesteru do Londynu wymyśliła Harry'ego Pottera. Bez pociągu nie byłoby pisarki na świecie! W 1964 roku na trasie z Kings Cross do Arbroath jej ojciec, osiemnastoletni Pete Rowling poderwał jej matkę, Anne Volant. Ukryli się w kącie przed wzrokiem pasażerów i zaczęli całować. Kilka miesięcy później Anna zaszła w ciążę! Ich pierwsza córka, Joanna Rowling przyszła na świat 31 lipca 1965 roku.

5. Słynna pisarka nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Jej ojciec podobno ją bił. A gdy miała trzynaście lat, jej matka zachorowała na stwardnienie rozsiane. Matka umarła, gdy J.K. Rowling pisała pierwszą część przygód Harry'go Pottera. Obdarowała go swoją samotnością i smutkiem po stracie matki.

6. Swego pierwszego męża, młodszego o trzy lata studenta dziennikarstwa, Jorge Arentesa, poznała w Portugalii, gdzie pracowała jako nauczycielka angielskiego. Poznali się barze, okazało się, że oboje są miłośnikami Jane Austin. Po kilku dniach zaczęli się spotykać. Pobrali się w październiku 1992 roku. Niestety, małżeństwo trwało tylko 13 miesięcy i jeden dzień. Została po nim córka, Jessica.

7. Pisząc swoją pierwszą książkę, J. K. Rolling była samotną matką. I miała objawy klinicznej depresji. Była na zasiłku, przesiadywała całe dnie w kawiarni. Jedną ręką pisała, drugą kołysała w wózku swoją córkę. Dwunastu wydawców odrzuciło rękopis Harry'ego Pottera. Pewnie dziś oni leczą się z depresji!  

Pisarki milionerki, J.K. Rowling
Fot. Getty Images

zdjęcie z filmu Harry Potter i Kamień filozoficzny
Fot. East News

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!