VIVA! Tylko u nas

Zakon Świętej Agaty. Tajemnice zapomnianego przez Boga klasztoru

W kinach od 15 lutego

Łukasz Kaliński 11 lutego 2019 21:24
Film Zakon świętej Agaty
Fot. Materiały prasowe

Pierwszy raz o reżyserze Darrenie Lynnie Bousmanie usłyszał świat za sprawą wyreżyserowanych przez niego trzech kolejnych części kultowej serii Piła. Bousman był reżyserem kolejno drugiej, trzeciej i czwartej części cyklu. W swoim najnowszym filmie Bousman zabiera widzów za drzwi klasztoru z piekła rodem.

„Zakon Świętej Agaty”. Opis fabuły

Mary (debiutująca na dużym ekranie Sabrina Kern) – młoda, ciężarna kobieta szuka schronienia w klasztorze na prowincji stanu Georgia. Zakonnice przyjmują ją i obiecują pomoc, ale w zamian oczekują bezwzględnego przestrzegania reguł zgromadzenia i wyrzeknięcia się zepsucia, jakie niesie ze sobą „zewnętrzny świat”. Mary przystaje na te warunki, widząc w klasztorze idealne miejsce dla narodzin dziecka. Z czasem jednak to, co wydawało się bezpiecznym azylem, zaczyna odsłaniać swoją prawdziwą, przerażającą naturę. Czy prześladowana przez widma przeszłości i niemogąca nikomu zaufać Mary, znajdzie w sobie siłę, by wyzwolić się spod kontroli demonicznej matki przełożonej (Carolyn Hennesy) i ocalić duszę swoją oraz nienarodzonego dziecka? (opis dystrybutora)

O filmie „Zakon Świętej Agaty”

Tematyka zakonna nie jest niczym nowym dla kina. Dość powiedzieć, że już w latach 70. ubiegłego wieku powstał cały podgatunek określany mianem „nunsploitation”. Filmy tego nurtu nie zagrzały zbyt długo miejsca w popkulturze, ale w kolejnych latach po diaboliczne zakonnice okazjonalnie sięgali filmowcy z całego świata, by wspomnieć choćby Obecność 2 i jej spin-off Zakonnica czy oparty na faktach dramat Petera Mullana Siostry Magdalenki.

Określany mianem sakralnego horroru Zakon Świętej Agaty rozgrywa się w murach zapomnianego przez Boga klasztoru, w którym pojawia się ciężarna Mary. Jest rok 1957, a dziewczyna nie ma się gdzie podziać. Pozbawiona wsparcia rodziny i chłopaka, który wyrusza na trasę koncertową, by zarobić na utrzymanie rodziny, przyjmuje zaproszenie do zamieszkania w klasztorze. Przeczucie podpowiada Mary, że powinna na siebie uważać.  Szybko okazuje się, że podejrzliwość dziewczyny była w pełni uzasadniona. Surowa siostra przełożona (Carolyn Hennesy) wprowadza ją w świat dyscypliny, w którym zdesperowana Mary decyduje się zostać, nie mając się gdzie podziać.

– Film Bousmana to kolejny przykład inteligentnego horroru, który bierze na warsztat wykorzystywany wcześniej schemat i zamienia go w coś świeżego i wzbudzającego strach – można przeczytać w zagranicznych recenzjach filmu Zakon Świętej Agaty. – Choć widz nie będzie zaskoczony żadnym ze zwrotów akcji – przekonuje recenzent magazynu Stardust – to Zakon Świętej Agaty świetnie się ogląda. W innych recenzjach podkreśla się dobre role debiutującej Sabriny Kern i partnerującej jej Carolyn Hennesy, choć nie brakuje również bardziej sceptycznych opinii. – Zakon Świętej Agaty nie podąża ścieżką, której należałoby się spodziewać – krytykuje Kat Hughes z The Hollywood News. – Pełen filmowych szablonów i prowadzony w bardzo wolnym tempie da się oglądać, ale nie pozostaje w pamięci na dłużej.

„Zakon Świętej Agaty” w kinach od 15 lutego. 

Zwiastun filmu "Zakon Świętej Agaty"

TAGI #film #kino #Horror

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Pierwszy wywiad Agnieszki Radwańskiej po zakończeniu kariery! Andrzej Piaseczny szczerze o… seksie!