TOM OF FINLAND: zobacz filmową biografię jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku! EKSKLUZYWNE VIDEO

Źródło: materiały prasowe

 

Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Oficjalny kandydat Finlandii do Oscara.

 

Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. 

 

„Chciałem pokazać gejom, że mogą razem czuć się szczęśliwi. Chciałem im przekazać, że mają prawo cieszyć się życiem na swój własny sposób – będąc razem, będąc dumnymi z tego kim są.” mówi Tom

 

Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności.

 

Tak rodzi się TOM OF FINLAND, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji. 

 

„To historia mężczyzny, który wyprzedził swoje czasy, stając odważnie naprzeciw światu, który zwalczał jego prawo do bycia sobą – homoseksualnym mężczyzną z homoseksualnymi fantazjami. Losy Toma pokazują, że jedna osoba może mieć ogromny wpływ na rzeczywistość, nawet przy pomocy ołówka. Ten film jest portretem wyjątkowego artysty i historią miłosną. Touko Laaksonen przeżył swoje życie w niezwykły sposób i warto pokazać to światu.” mówi reżyser Dome Karukoski.

 

Film w polskich kinach od piątku 24 listopada.

 

 

Czy lubisz filmy biograficzne?

Tworzone przez

 

Najczęściej czytane

Top Video

Top Galerie

VIVA! NA INSTAGRAMIE