PREMIERA FILMOWA

Nie tylko ze względu na Niedźwiedzia. Dlaczego każdy powinien zobaczyć „Pokot” Agnieszki Holland?

Obie autorki – scenariusza i filmu – oskarżają: wszyscy jesteśmy winni. Zezwalamy na okrucieństwo wpisane w system.

Roman Praszyński 18 lutego 2017 21:44

Filmowa przypowieść o zbrodni, zemście i wyzwoleniu

Patetyczny, czasami śmieszny, zawsze poruszający. Najnowszy film Agnieszki Holland „Pokot” działa jak kłusownicze wnyki. Stąpniesz i zanim się obejrzysz, wisisz głową w dół i wołasz o pomoc.

Polecamy też: "Pokot", czyli nowe dzieło Agnieszki Holland! Zobacz ekskluzywne zdjęcia z planu filmowego

                                                                         

Zaczyna się niewinnie. Emerytka Janina Duszejko, była inżynier, która budowała mosty na Bliskim Wschodzie, mieszka w Sudetach ze swymi psami. Któregoś dnia psy nie wracają do domu, a potem w okolicznych lasach zaczynają ginąć myśliwi. Śmierć czai się na każdego. I każdy może być podejrzany. Nawet zające.

Olga Tokarczuk, która napisała kryminał „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, i Agnieszka Holland, która zrobiła na tej podstawie film „Pokot”, wykopały topór wojenny. Wkroczyły na wojenną ścieżkę. Zmagają się ze światem, w którym mężczyźni z dubeltówkami mają władzę, w którym mordują zwierzęta dla rozkoszy zabijania. Są pełni przemocy i pogardy wobec zwierząt i ludzi. Choć akcja filmu toczy się na prowincji w Sudetach, to jest to historia o całym naszym świecie. Nie tylko o Polsce.

Polecamy też: Najnowszy film Agnieszki Holland - "Pokot". Mamy zwiastun!

Obie autorki – scenariusza i filmu – oskarżają: wszyscy jesteśmy winni. Zezwalamy na okrucieństwo wpisane w system, na mordowanie milionów zwierząt w przemysłowych fermach - obozach zagłady. Nie widzimy bólu słabszych, nie chcemy go widzieć i udajemy, że go nie ma. A Janina Duszejko ten ból czuje całym ciałem. Dlatego jest szaloną, nieznośną i niebezpieczną starą babą.

Wielkim atutem filmu jest aktorka, która zagrała główną rolę. Agnieszka Mandat stworzyła bohaterkę z krwi i kości - Duszejko jest prawdziwa w strachu, złości i miłości. Brawa dla obu autorek, że wprowadzają w świat sztuki bohaterki 60+. Bo nasz świat - świat bezkarnych myśliwych i świat promocji na schabowy bez kości – nie znosi starych kobiet. Stare kobiety - jak zwierzęta - nie mają praw. W świecie mężczyzn noszących broń są gorszym gatunkiem człowieka.

Ale starsze kobiety mają moc i potrafią się zbuntować. I o tym jest ten film: o sile słabych. I o nadziei, że nasz świat może być lepszy niż jest.

TAGI #film

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Narodziny gwiazdy, czyli Julia Wieniawa o trudnych wyborach i drodze do sukcesu. Plus Wielki Horoskop na 2019 rok!