FILM, KTÓRY ZACHWYCIŁ RECENZENTÓW

Był wampirem, został dyktatorem. Robert Pattinson powraca w roli mroczniejszej niż w „Zmierzchu”

Piotr Wojtasik 30 października 2016 18:27

„Dzieciństwo wodza” to mrożąca krew w żyłach baśń o początkach faszyzmu, napisana i wyreżyserowana przez Brady’ego Corbeta. Dramat fantastyczno-historyczny opowiada historię Prescotta, chłopca (w tej roli świetnie debiutujący Tom Sweet) przebywającego w podparyskiej wsi tuż po I wojnie światowej . Ojciec dziecka jest wysłannikiem amerykańskiego prezydenta Woodrowa Wilsona (Liam Cunningham, znany z serialu „Gra o tron”) i bierze udział w pracach nad Traktatem Wersalskim. Przez to w domu bywa rzadko. Z kolei matka (Bérénice Bejo, znana z filmu „Artysta”) to sfrustrowana kosmopolitka i konserwatywna protestantka w jednej osobie.

 

W efekcie uwagę chłopcu poświęca jedynie guwernantka, grana przez Stacy Martin („Nimfomanka”). Na nic się to jednak zdaje. Wysokie IQ podszeptuje dorastającemu chłopcu coraz bardziej radykalne formy buntu... I właśnie tak obserwujemy na ekranie narodziny tytułowego, totalitarnego wodza. I właśnie w roli dorosłego dyktatora w filmie występuje Robert Pattinson. Co ciekawe, na początku filmu aktor pojawia się też jako przyjaciel domu, w którym dorasta dyktator.

 

 Scenariusz „Dzieciństwa wodza”, który Brady Corbet napisał wraz ze swoją partnerką życiową Moną Fastvold, jest luźno oparty na noweli Jean-Paula Sartre’a o tym samym tytule oraz na powieści „Mag” Johna Fowlesa. Scenografia dbałość o szczegóły przywołuje klimat arcydzieła Stanleya Kubricka „Barry Lyndon”. Całości dopełnia wybuchowa, emocjonalna muzyka wirtuoza muzyki współczesnej Scotta Walkera. To epickie dzieło o początkach XX-wiecznego autorytaryzmu nagrodzono podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w kategoriach Najlepszy Reżyser i Najlepszy Debiut Fabularny.

 

Na ekranach polskich kin film od 11 listopada.

 

Polecamy też: Efekty jak w „Opowieściach z Narnii” i tragiczna historia w tle. Ten polski film może być hitem!

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Jak wyglądają przygotowania do sesji?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Gwiazdą VIVY! jest Karolina Szostak. Zobacz, co jeszcze w nowym numerze!